Çok borcum var ne yapmalıyım
Çok Borcum Var Ne Yapmalıyım ?

Ülkemizin son dönemlerde bulunduğu ekonomik durumdan dolayı borca girmiş veya olan borçlarınızı ödeyememiş olabilirsiniz. Çok borcum var ne yapmalıyım ? , 2019 fazla borcum var nasıl öderim ? gibi soruların yanıtını bulabileceğiniz bir yazı ile sizleri rahatlatmak için önerilerde bulunacağız.

Çok fazla borcunuz var ve çıkmaza girdiğinizi mi düşünüyorsunuz size vereceğimiz tavsiye ve önerileri uygulayarak borçlarınızdan kurtulabilirsiniz. Öncelikle gelirimizi iyi analiz edip para yönetimini doğru bir şekilde yapmak gerekir.

Yalnızca Zaruri Alışverişleri Yapın

Bir çok insan elindeki kredi kartının, kullanmayı bilmediğinde ne kadar zararlı bir şey olduğubnun farkında değil. Genel olarak canımız her istediğinde alışveriş yapmayı seviyoruz. Sadece gezmek için bile evden çıktığınızda ihtiyacımız olmayan şeyleri bile alabiliyoruz.

Ödemeler kredi kartından yapıldığı için cepten çıkmayınca dikkat edilmiyor. Bu gerekli olmayan alışverişlerden dolabı ay sonunda kredi karınızın ödemesi bütçenizin üzerinde gelebiliyor. Bu yüzden hafta sonları mümkün olduğunda dışarıya çıkmayın özellikle alışveriş merkezlerine gitmeyi bırakın. Sadece gerekli alışverişlerinizi yaptığınızda borcunuzun yavaş yavaş hafiflediğini göreceksiniz.

Tasarruf Yoluna Gidin

Maaşınızı aldığınız gibi hemen harcamaya başlamayın. Gelirinizin en azından yüzde 10’unu kötü zamanlar için kenarı koyarsanız bu hem size zorluk yaşatmayacak hemde birikim haline gelecektir. Tasarruf yapıp zaruri olmayan harcamaları kesmelisiniz.

İşinizi Değiştirebilirsiniz

Çalıştığınız yere alışmış olabilirsiniz ve işiniz rahat olabilir ancak geliriniz giderinizi zor karşılıyorsa uzun vadede bu sizi zarara uğratacaktır. İş değiştirmekten korkmayın ve daha iyi imkanları olan bir arayışına başlayın. Yeni işinize de alışırsınız. Her yeni iş yeni bir fırsattır daha yüksek bir maaşla iş arayışına mutlaka çıkmalısınız.

Kendinizi Başkasıyla Kıyaslamayın

Etrafınızdaki diğer aile bireyleri ve komşularınızın sahip oldukları malları göz önüne alarak kıyaslamayın. Kimseyle bir yarışa girmek zorunda değilsiniz. Herkes kendi gelirine göre hayatını şekillendirir elinizde olmayan bütçe ile bir şeyler yapmaya çalışırsanız borçlardan kurtulmaktan ziyade daha çok borç altına girersiniz.

Borçla Borç Kapatmak

Türk milleti olarak çok kötü bir alışkanlığımız var. Mevcut borcunuzu ödemek için farklı bir yerden daha borç almaktan vazgeçin bu sizi zaman için çıkmaza sokacaktır. Çeşitli bankaların borç yapılandırma işlemi yaptığını biliyoruz borcunuzu daha az ödeme tutarı ile süresini uzatabilir daha kolay ödeyebilirsiniz.

Kredi Kartı Kullanmayın

Kredi kartı her ne kadar bir kolaylık gibi görünse de yeri geldiğinde en büyük düşmanınız olabiliyor. Kredi kartı cebinizde nakit para olmadığı zamanlarda kredi kartından ödeme yapmak daha kolay gelir size.

Durum böyle olunca normalde yapacağınız harcamaların üzerine bile çıkabilirsiniz.Eğer borçlardan kurtulmak istiyorsanız kredi kartınızı mutlaka kapatın ve alışverişlerinizi nakip para ile yapın.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz