Etkili Cv Nasıl Hazırlanır

Bu yazımda sizlere etkili cv’nin nasıl hazırlanacağına dair püf noktalardan bahsedeceğim. Öncelikle kendi emeğiniz ile oluşturduğunuz CV’ler , şirketlerce daha ön planda tutulmakta. Bunun sebebi ise sorumluluk sahibi olduğunuzun bir göstergesi olmasıdır.  Bir diğer unsur ile vesikalık fotoğraf. Fotoğraftaki siz ne kadar özenliyseniz, o kadar öncelikli olursunuz. Bazı CV’ler sırf bu yüzden direk çöpe atılmakta.

Cv’niz maksimum iki sayfadan oluşsun ve temiz kullanın. Başvuru yaptığınız yerin, sizi neden alması gerektiğini hissettirin.

Kendinizi İfade Edin

Kendinizi en ince detaya kadar inmeden net bir şekilde ifade edin. Hobilerinize; müzik, kitap okumak yazmak yerine; klasik rock dinlemek, bilim&kurgu kitapları okumak yazın. Bu da CV’yi sırf doldurmuş olmak için yazmadığınızı gösterecektir.

Neden çalışmak istediğinizi de belirtin. Paraya ihtiyacım var demek yerine, kendi paramı kazanmak istiyorum gibi ifadeler kullanın.

Referanslara DİKKAT

En az iki(2) en fazla dört(4) kişiyi referans olarak gösterin. Bu kişiler aileden değil, sosyal hayat çevrenizden birileri olmalıdır. Eski çalıştığınız yerin müdürü, müdür yardımcısı, okuduğunuz okuldaki hocalarınız gibi… Mevkisi ne kadar yüksek kişiyi referans olarak yazarsanız, bu sizin ne kadar saygıdeğer birisi olduğunu gösterecektir. Dolayısıyla bir tık daha yukarıya çıkacaksınız bu sayede.

Kronolojik Olun

Eski çalıştığınız yerleri yazarken en yeniden en eskiye doğru ( yukarıdan aşağıya ) olacak şekilde yazın.

Cv oluşturmak için aşağıda vereceğimiz linkten, Avrupa standartlarında bir CV oluşturabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz