Maaşımın kaç katı kredi alabilirim
Maaşımın kaç katı kredi alabilirim

Kredi Çekmek 2019

Kredi çekmek için belirli kriterler aranmaktadır. Bu yazımızda maaşımın kaç katı kredi çekebilirim sorusuna hep birlikte yanıt arayacağız.Ülkemizin günümüzde içerisinde bulunduğu ekonomik sorunlar ve alım gücünün düşmesiyle vatandaşların büyük bir kesiminde ekonomik sıkıntılar ortaya çıkartmaktadır.

Alın gücünün düşmesi beraberinde gıda sağlık ve güvenlik gibi vazgeçilmesi mümkün olmayan zorunlu ihtiyaçların artmasına neden olmaktadır. Durum böyle olunca vatandaşların ilk aklına gelen kredi kullanmaktır. Kredi çekmenin belli şartları vardır. Maaşınızın kaç katı kredi çekebilirsiniz birlikte göreceğiz.

Kredi, daha önceden sözleşmede belirtilmiş olan geri ödeme düzenine uymak üzere imzalanan ve bunun karşılığında maddi ihtiyaçlarınızı gidermek için kamu veya özel bankalar tarafından sunulan maddi imkanlardır.

Kredi imkanı bankalar tarafından küçük ön eklerle sunulmaktadır. Bunlar araç kredisi, ev kredisi, eğitim kredisi,bayram kredisi olarak değişkenlik gösterir. Kredi için belirli ödeme günleri ve önceden belirlenmiş faiz oranı vardır bu yüzden verilen kredinin sınırı vardır.

Kredi İçin Aranan Şartlar Nelerdir?

Kredi almak için istenen şartları şu şekilde sıralayabiliriz ; maaş bordrosu ve resmi olarak kayıtlı olduğunuz bir iş , Çekmek istediğiniz kredinin türüne ve miktarına göre borcun gecikmesi veya ödenmemesi durumunda borcun tahsil edilmesi için kefile ihtiyacınız olacaktır. Bunların haricinde kredi almak istediğiniz banka veya diğer bankalarda olan sicil kaydınız temiz ise istediğiniz krediyi almakta zorluk çekmezsiniz.

Tüm bu belge ve bilgileri hazırladınız, sicilinizde sağlam sıra geldi kredi miktarına , ne kadar kredi çekebilirsiniz ? Maaşınızın kaç katı kredi çekebilirsiniz ? şimdi de bu sorumuzun cevabını alalım.

Maaşımın Kaç Katı Kredi Alabilirim ?

Almak istediğiniz kredi’nin aylık ödeme miktarı maaşınızın % 60’ını geçemez. Örnek vermek gerekirse asgari ücretli bir çalışan günümüz şartlarında 2020 tl almaktadır.
Yani; Asgari ücret 2020 tl iken %60’ı 1212 tl yapar. Kredi vadesini 48 ay olarak hesaplayalım, siz daha fazlaysa ona göre hesaplama yapabilirsiniz.

Yani aylık yapabileceğiniz maximum yasak miktar 1212 tl’dir. Bu rakamı vade sayısıyla çarptığımız zaman 1212 x 48 = 58176 TL yapmaktadır. Asgari ücretle sabit bir iş yerinde çalışan kişi 48 ay vade ile 58176 TL kredi çekme imkanına sahiptir.

Bu rakam sicilinizin tamamen temiz olması durumunda geçerlidir. Farklı durumlarda bu miktar düşebilir. Asgari ücretin üzerinde maaşa ve konuma sahipseniz bu değerleri ortaya koyarak yukarıda yapılan işlemi kendi bilgilerinize uyarlayarak çekebileceğiniz kredi miktarını hesaplayabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz