Senet Borcu Ödenmezse Ne Olur
Senet Borcu Ödenmezse Ne Olur

Senet borcu ödenmezse ne olur ? Günümüzde bir çok kişi ihtiyaçlardan dolayı bankalara başvurmak zorunda kalmıştır. Bu yazımızda senet borcunu ödenmezse ne olur ? Senet borvunu ödeyemiyorum ne olur ? gibi sorulara yanıt bulacağız.

Önemli ve tabiri caizse sıkışılan dönemlerde kredi çekip yavaş yavaş onu ödüyor olabilirsiniz. Günlük ihtiyaçlar için kredi kartı kullanımınızı arttırmış olabilirsiniz. Kullandığınız banka kredisini ödeyememe, kredi kartı borçlarının en azından asgari ödemelerini yapamama veya sürekli aksamaların olduğu zamanlarda bankalar verdikleri hizmeti kesebiliyorlar.

Hizmetin kesilmesinden ziyade bankalar sizi kara listeye eklediklerinde farklı bankalardan da kredi veya kredi kartından yararlanamıyorsunuz. Peki bu durum sizin tüm ümitlerinizi yitirmek için yeterli mi ? tabi ki hayır. Bu banka borçlarınızı hemen veya daha sonra mutlaka ödeyeceksiniz. Fakat bu süre zarfından ihtiyaçlar devam ediyor bunun için en iyi yok senetle alışveriş yapmak veya senetle mal almaktır.

Senet’e başvurmak sadece borcu olan ve bankalardan kırmızı kalem yemiş kişilerin başvurduğu bir yöntem değildir. Bankalarda alışveriş yapmak istemeyen alıcılar senet hizmeti sunan kurum ve kuruluşlardan senet karşılığından alışveriş veya ticaret yapabilirler.

Senet Nedir ? Senet Borcu Ödenmezse Ne Olur ?

Senet, belli bir mal veya bir miktar paranın borç alınması durumunda alacaklıyı güvenceye alan kimlik bilgileri ve borç miktarının yazılı olduğu resmi bir belgedir. Senet miktarı bir adet’den fazla ise senette aylık ödeme tarihi yer alır ve bu tarihlerden ödeme yapılması zorunludur. Senet resmi bir belge özelliği taşıdığı için sorumluluğu da büyüktür.

Senet ile borç ödeme sorumluluğunu yerine getirmediğiniz de önünüze alacaktı tarafından 2 seçenek sunulur. Bunlardan ilk olanı senet’i zamanında gerekli miktarda ödenmesidir. ikinci seçenek ise tekrar senet zamanı geldiğinde ödeme yapılmaz ise icra yoluna gidilebilir.

Alacaklının icra dairelerine başvurması durumunda borcu ödememeye devam edersiniz mallarınıza haciz konulabilir. İcra dairesi işin konunuza avukat ataması yapar ve bu avukat bir ay içinde yapabileceğiniz bir ödeme planı hazırlar ve bu plana göre ödeme yapmanızı ister. Ödeme yapılmadığı taktirde avukat masrafları da dahil olmak üzere mallarınıza haciz edilir.

Çok Borcum Var Ne Yapmalıyım ? (Çözüm) yazımızı okumanızı tavsiye ederim.

6 YORUMLAR

    • Haciz işlemi alacaklı kişinin icra dairesine başvurmasıyla işleme alınır ve bu sürenin devamında size bilgi verilir ödeme yapılmaması durumunda son çare olarak haciz işlemi başlatılır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz