spam nedir

Spam, istenmeyen maillerin yada uygunsuz içerik ve düşük kalitede, çabuk zengin olma odaklı sitelerin belirli mecralarda reklamlarının yapılması olayıdır. Bu reklamlar botlar aracılığıyla eş zamanlı olarak birçok web sitede görülebilir.

Çoğunlukla Çin merkezli yapılan bu istenmeyen reklamlar, forum sitelerinde, web sitelerin yorum alanlarında ve kişisel e-mail hesaplarında görülebilir. Yazılan postaların ve içeriklerin ne olduğu da pek anlaşılmaz. Karmaşık ve anlam bütünlüğünden uzak bu iletiler, içerisinde aynı yada farklı domain hesapların linklerini barındırır.

Por*o içerikli siteler bu yöntemi çokça kullanmaktadır. Forum sitesi yönetenler bilindiği Spamlardan çok çekmiştir ve engellemek için çeşitli yöntemlerden kullanmışlardır. Forumlara bir birey gibi kayıt olabilmekte, gelişi güzel konulara gelişigüzel biçimde postlar atabilmektedirler.

İşte böyle rahatsız edici yazı ve reklamların engellenmesi için çeşitli önlemler geliştirilmiştir. Bunlara Spam Koruması yada AntiSpam denmektedir. Bu korumlardan en yaygın olarak bilineni reCAPTCHA‘dır. Google’a ait reCAPTCHA ile istenmeyen postalardan kısmen yada büyük ölçüde kurtulmak mümkün.

Ancak Spamlara karşı alınan ölçüler de yetersiz kalabilmektedir. Spam korumalarına karşı daha donanımlı ve algoritmaları yüksek Spam yazılımlar yapılmaktadır, ancak bir nebze de olsa önleyici olmaktadır bu gibi programlar.

reCAPTCHA Nedir ve Nasıl Kurulur?

AntiBot yada AntiSpam olarak bilinen reCAPTCHA ile sitenize üyeliklerde çeşitli yazılardan oluşan bir alan gösterilir ve görüntülenen bu alana bu yazıların eklenmesi istenir. Birey olduğunuzu ispatlamak için gösterilen boşluğa bu kelimeleri girerek üyeliğinizi gerçekleştirirsiniz. Ancak çoğu Spamlar bu güvenlik önlemini de aşabilmektedirler.

reCAPTCHA yı kurmak için öncelikle buraya tıklayarak sitesine giriniz.

Açılan sayfada Sign Up Now! kısmına tıklayın. Site adresi alanına web sitenizi başında http:// olmadan yazın. Hemen altında bulunan Enable this key on all domains (global key) kısmını işaretleyin (subdomain ve alt domainleriniz için de geçerli olur). Son olarak Create Key tuşuna basın.

Sitenizde hazırda bulunan yada eklentisini indirmiş olduğunuz reCAPTCHA’nın ilgili alanlarına, size verilen şifreleri kopyala (Ctrl + C) ve yapıştır (Ctrl + V) ile girin.

Public Key ve Private Key için ayrı iki şifre verildi. Bunları kendi alanlarına yapıştırıyoruz. Şifreleri silmek için yine resimde görülen Delete these keys kısmına tıklamamız yeterli. reCAPTCHA’nın kurulu hali forum sitenizde şöyle gözükecektir.

Bunun dışında farklı alternatifler de mevcut. Örneğin Akismet, Resim doğrulama, Özel güvenlik soruları gibi.

Özel güvenlik soruları oldukça etkilidir, hatta reCAPTCHA’dan daha etkili olduğu bile gözlenmiştir.Bir iletişim formuna, yorum alanına veya forum üyelik kısmına ekleyeceğiniz bir güvenlik sorusu (Örn; Türkiye’nin Başkenti Neresidir? (Cvp: Ankara) ) spamlardan korunmanız için %80 etkili bir yöntemdir.

Bunu bir de sürekli değişen sorular olarak eklemeniz halinde olası spam risklerini en aza indirmiş olursunuz. Bir sitemizin forum alanına eklediğimiz şu eklenti, anlattıklarımızı daha iyi açıklayacaktır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz