spekulasyonnedir

Spekülasyon Nedir?
Spekülasyon Nedir? Spekülasyon suç mudur? Spekülatör Nedir? Manipülasyon nedir ve Manipülasyon suç mudur? Manipülator nedir?

Spekülasyon riske girerek kazanç sağlayabilmeyi hedeflemektir. Arbitrajın tam tersi mevcut piyasa değerlendirmesinden sonra meydana gelen beklentileri izleyerek risk alma ve bu riski kazanca dönüştürebilme çabasına Spekülasyon diyebiliriz.

Spekülasyon için verilen en güzel örneklerden birisi de şudur; Siz ileride nufüs patlaması olabilecek bir ilçeden arsa alıyorsunuz ve 10 yıl sonra aldığınız arsa 10 kat değerleniyor veya yol geçecek olan bir arsa alarak yine bu arsayı 10 sene sonra 20 kat değere satabiliyorsunuz.

Spekülasyon Suç mudur?
Birçok kişi Spekülasyon’un suç olduğunu sanmaktadır ancak Borsa piyasası içerisinde bulunanlar Spekülasyon’un aslında bir suç değil tam tersi hisselerin değerine ulaşmasını sağlamaktadır. Bu sebebten dolayı insanlar Spekülasyon yaparak menkul kıymetlerin değerlerini arttırırlar ve borsa ve piyasalar bu şekilde rahatlar, menkul kıymetler değer kazanır.

Spekülatör Nedir?
Spekülatör ucuz rakamlardan aldığı menkul kıymetleri daha sonra yüksek daha doğrusu kar edebilecek rakamlara satmayı hedefleyen insandır. Spekülatörler menkul kıymetleri takip ederek o menkul kıymetin fiyatının taban fiyata geldiğinde alıp daha sonrasında tavan fiyata geldiğinde satmaya çalışarak kar etmeye çalışırlar.

Göründüğü üzere Spekülatör bir menkul kıymeti ucuza alıp, pahalıya satarak kar eder ancak bu durum tam tersi de olabilir. Örneğin Spekülatörler ucuzlayan bir menkul kıymeti alırlar ve bu menkul kıymetin fiyatı düşmeye devam eder ve hiçbir zaman çıkmaz ya da kısa süreli dönemlerde yükselmez. Spekülatör daha da zarar etmemek için aldığı fiyatın altına satar bu menkul kıymetleri ve bu durumda zarar etmiş olur.

Kısacası Spekülatörler her zaman kar edecek diye bir kural yoktur. Spekülatörlerin borsayı çok iyi takip edip, çok güçlü analizler çıkarmaları gerekir aksi takdirde zarar edebilirler. Spekülatör olan kişiler yetenekli ve geleceği tahmin edebilme yetisine sahip olmak zorundadırlar. Spekülatörlerin Arbitrajcıdan farkı risk üstlenmesidir ve kaybetme ihtimalini göze almasıdır.

Manipülasyon ve Manipülator nedir?
Manipülasyon borsa üzerinde yapılan ve yasak olan işlemlerdir. Bunlar yanlış haberler çıkarmak veya olmayan olayları olmuş gibi göstererek piyasadaki şirketleri etkileyerek rant elde etmeye çalışmaktır. Manipülator bu işlemleri yapan kişilere denilmektedir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz